Zdravotníci zaznamenali v Česku letos nejvíce případů svrabu za posledních 20 let

Lékaři v Česku zaznamenali letos do konce dubna 3462 případů svrabu, což je nejvíc za posledních 20 let. Za první čtyři měsíce roku je jich víc než ve třech posledních letech před epidemií covidu-19 za celý rok. Počet případů už loni výrazně narostl na 5276, letos je jich dvojnásobek než loni, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu. Situace v krajích je různá, zatímco v Karlovarském kraji zaznamenali v dubnu 16 případů, v Moravskoslezském kraji jich bylo 105.

Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, na kůži se objeví vyrážka, zejména na rukou, předloktí, vnitřní straně stehen a v okolí pupku. Svrab se přenáší úzkým tělesným kontaktem nebo prostřednictvím ložního prádla a výjimečně oblečení. Šíří se v rodinách, častá je i nákaza zdravotníků nebo pracovníků sociálních služeb, kteří se nakazí při ošetřování a vyšetřování pacientů a klientů.

„Ohledně další predikce vývoje lze v dané chvíli jen odhadovat, že v průběhu tohoto roku bude trend ve vývoji počtu onemocnění nadále pokračovat,“ naznačil mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.