Výměna propadlého pasu

Mít pas se vždycky hodí. Věděli jste ale, že si ho nestačí nechat vydat jednou? Má totiž omezenou platnost a musíte si ho pravidelně obnovovat. Pokud už vám bylo 15, platí pas po dobu 10 let, pro děti do 15 let je platný po 5 let. Jak si ho vyměnit, když už vám prošel?

Kde začít

V první řadě byste měli zkontrolovat datum platnosti Vašeho pasu. Jednoduše si ho vypočítáte podle data vydání. Pokud zjistíte, že je propadlý, nebo že brzy propadne, zajděte na obecní úřad s rozšířenou působností nebo magistrát a podejte žádost o vydání nového pasu.

Co je třeba předložit

Při výměně pasu budete muset předložit platný občanský průkaz. Fotografii s sebou nepotřebujete, pořizuje se při vyřizování žádosti přímo na úřadě.

Požádat o něj můžete jen sami osobně, vyzvednout ho smí i někdo jiný, pokud mu k tomu dáte plnou moc.

Dále musíte zaplatit správní poplatek, který činí standardně 600 Kč u dospělých a 100 Kč u dětí. Pokud si budete chtít pas vyzvednout na jiném úřadě, než na kterém o něj žádáte, připravte si ještě 100 Kč navíc.

Jak dlouho to trvá

Standardní doba vydání je 30 dní. Pokud pas potřebujete dříve, můžete si objednat expresní vydání do 5 pracovních dní nebo do 24 hodin, ale bude to dražší a můžete si ho vyzvednout jen na ministerstvu vnitra.