Stínící technika Starsun.cz: Tipy na výběr pergoly

Rozhodujete-li se nechat si zhotovit pergolu jako další příjemný prostor doplňující váš dům, pak nepochybně narazíte mimo jiné na tyto dvě varianty.

Někdy je poněkud problematické najít v spletitých hlubinách internetu přehledné a nápomocné shrnutí pro dostatečně promyšlenou volbu. Kromě přečtení našich níže uvedených postřehů však rozhodně doporučujeme také si zajet někam, kde je možné pergolu vidět naživo a třeba i zjistit, jak se pod ní cítíte.

Jen poté bude váš nákup skutečně maximálně efektivní a později nebudete litovat.

Údržba materiálu

Jak známo, dřevo je citlivé na kdejaký vnější vliv, ať už se jedná o počasí, škůdce anebo například poničení zvířaty či dětmi.

Vyžaduje tedy pravidelnou a důslednou péči, aby bylo zabráněno nejen ztrátě pěkného vzhledu a barvy, ale také hnilobě, růstu hub a plísní anebo dokonce napadení různými škůdci. Impregnace a nátěr na počátku nestačí, je třeba je provádět pravidelně, ideálně dle konkrétních doporučení výrobce.

Naproti tomu hliníková pergola je bezúdržbová, na tento materiál si totiž jen tak nějaký déšť, sníh či prudké slunce nepřijde.

Životnost

Životnost u dřeva úzce souvisí s výše popsanou potřebou řádné péče. Může vydržet desítky let, ale pokud neinvestujete poctivou práci, životnost se tím značně zkrátí, navíc estetičnost již nějakou dobu před bodem demontáže rozhodně nebude na požadované úrovni.

Hliníková pergola dosahuje extrémně dlouhé životnosti, protože materiál je sám o sobě velmi nenáročný, ale přitom odolný.

Bude se pro vás hodit, pokud máte málo času anebo zkrátka vůbec nemáte duši kutila a chcete mít co nejvíce bezúdržbové obydlí i venkovní posezení.

Vzhled a styl

Vizuálně se dřevěná a hliníková pergola liší zásadně. Zatímco dřevo je tradiční, rustikálnější a romantičtější, hliníkové konstrukce se vyznačují čistotou, jednoduchostí a moderním, univerzálním designem.

Obě varianty samozřejmě lze vhodně poupravit volbou nábytku, doplňků a dekorací, aby výsledný dojem odpovídat vašemu stylu, vkusu i vzhledu domu, který bude posezení zdobit.

Zároveň jde pouze o obecný popis – nikdo netvrdí, že dřevo nemůže být minimalistické a hliníkovou pergolu nelze uzpůsobit pro typicky venkovský domek.

Zamyslet se musíte i nad tím, jaký máte životní styl vy a případně vaše rodina, kolik máte času a chuti se o pergolu starat a jakým člověkem jste povahově.

Roli zde hraje velké množství faktorů, a i zdánlivě nesouvisející věci jako je náročnost vašeho zaměstnání anebo vaše plány do budoucna mohou zásadně ovlivnit vaši dlouhodobou spokojenost s finální volbou.

Proberte tedy předem tuto investici ze všech stran anebo si rovnou nechte poradit od zkušených odborníků na stínící techniku společnosti Starsun.cz.