Myčka nádobí je jedním z nejužitečnějších domácích spotřebičů v každodenním životě. Ten, kdo ho vybavuje, se k ručnímu praní už většinou nechce vracet. Jak v ní ale uspořádat nádobí tak, aby přístroj fungoval efektivně?
Může se zdát, že myčka je téměř bezúdržbový stroj. Obvykle to tak je, ale musíte si pamatovat, abyste jej používali správně. Uspořádání nádobí a příborů v přihrádce na vybavení mimo jiné rozhoduje o tom, zda se vodní paprsek dostane do každé skuliny a smyje všechny nečistoty. Správné naplnění myčky je důležité ještě z jednoho důvodu – jistě se chcete vyhnout poškrábání nádobí nesprávně vloženými příbory v komoře.
Jak správně a ekonomicky naplnit myčku?
Správné uspořádání nádobí v myčce je důležité i z ekonomického hlediska. Pokud zařízení neumyje vaše nádobí – budete muset ručně odstranit nečistoty nebo zapnout myčku podruhé, což bude ztráta času i peněz. Vyplatí se proto využít kapacitu stroje tak, abyste důkladně umyli co nejvíce nádobí najednou – abyste se vyhnuli jeho poškrábání.
Jak mýt jednotlivé kuchyňské doplňky v myčce?
- Sklenice, sklenice a další skleněné nádobí – měly by být umístěny dnem vzhůru do horního koše komory – nejlépe po jejích stranách. Před spuštěním programu se ujistěte, že jsou stabilní.
- Hrnky a šálky – podobně jako sklenice, by měly stát z vnější strany přístroje dnem vzhůru.
- Malé talíře – nejlepší místo pro ně je horní koš stroje. Nejlepší je umístit je svisle do příček tak, aby byly všechny otočeny jedním směrem.
- Salátové misky, misky – nejlépe je dejte dnem vzhůru nebo šikmo do horního koše.
- Příbory – většina myček nádobí je vybavena speciálním košem nebo zásuvkou na příbory. Díky tomu se při provozu přístroje nepohybují a nepoškrábou jiné nádobí. Příbory jsou umístěny držadly dolů v košíku a leží naplocho v zásuvce. Pokud myjete velké kuchyňské nože nebo naběračky – umístěte je do horního koše mezi talíře a další nádobí.
- Talíře, mísy – velké nádobí se obvykle vkládá do spodního koše myčky. Měly by stát dnem vzhůru nebo šikmo – díky tomu může voda volně cirkulovat.
- Hrnce, pánve, kastrol – jejich místo je ve spodním koši pro těžší předměty. Jsou umístěny dnem vzhůru – voda by měla cirkulovat.
Co lze mýt v myčce?
Mytí nádobí v myčce je jistě velmi pohodlné – stojí za to, aby byla i efektivní. Existuje pár univerzálních pravidel, která se vyplatí dodržovat, aby stroj fungoval efektivně a nezničil vaše oblíbené nádobí. Nejprve je třeba si uvědomit, že ne všechny položky lze prát v pračce. Talíře, hrnečky, hrnečky nebo sklenice můžete do stroje bez obav vložit, pokud si ale s určitým hrncem či pánví nejste jisti – ověřte si, zda jejich výrobce doporučuje používat myčku.
Porcelánové nebo pozlacené nádobí by se určitě mělo mýt šetrně v ruce. Předměty vyrobené z mědi nebo stříbra by také neměly jít do myčky. Dřevěné nebo plastové doplňky se také čistí ručně – vysoká teplota jim může uškodit. Nádobí jako teflonové nebo litinové pánve, termosky, termohrnky a hliníkové předměty nelze vkládat do myčky.
Co ještě stojí za připomenutí?
- Špinavé nádobí před vložením do myčky opláchněte od větších zbytků jídla – ty se mohou usazovat na filtrech a tryskách.
- Začněte vkládat nádobí ze zadní části myčky, abyste co nejlépe využili dostupný prostor.
- Stroj nikdy nepřeplňujte – nádobí nebude důkladně umyté, takže jej stejně budete muset umýt znovu.
- Stojí za to postarat se o stav myčky – myčka nepravidelně nebo vůbec nemytá nemusí správně fungovat nebo vytvářet nepříjemný zápach.