Twitter se rozhodl odejít od evropského kodexu o dezinformacích

Americká společnost Twitter se rozhodla nenaplňovat unijní kodex o dezinformacích, uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Ani to podle něj ale firmu provozující stejnojmennou sociální síť nezbavuje povinností v této oblasti, uvedla agentura Reuters. Twitter se loni v létě ke kodexu připojil dobrovolně.

„Twitter opouští dobrovolný kodex EU proti dezinformacím. Závazky však zůstávají. Můžete utíkat, ale nemůžete se schovat,“ napsal Breton na Twitteru. Připomněl také, že probíhat bude boj proti dezinformacím podle nového unijního Aktu o digitálních službách povinností, kterou jsou evropské orgány připraveny vymáhat. Firmám v případě nedodržování hrozí značné pokuty.

Twitter, který po loňském převzetí miliardářem Elonem Muskem propustil většinu zaměstnanců a nemá již oddělení pro komunikaci s médii, na otázku Reuters k tématu reagoval jen automatizovaným e-mailem s emotikonem hovínka.

Evropská komise už letos Twitter jednou kritizovala za to, že firma zcela nedostála závazkům z pravidel boje proti dezinformacím. Twitter podle ní jako jediný ze skupiny technologických společností dodal povinnou zprávu o svém počínání v oblasti s nedostatkem dat a informací o svých plánech.

Cílem unijních snah je posílení role skupin ověřujících fakta, rázný postup proti falešným účtům a manipulacím s informacemi či odstřižení strůjců cílených dezinformací od reklamních příjmů.